Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
21.04.2011
Rynek najmu nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2011 roku osiągnął rekordowy poziom 198 tys. m kw. – poinformowała grupa Warsaw Research Forum, zespół analityków rynku biurowego, skupiający specjalistów z największych firm doradczych
Warsaw Research Forum opublikował właśnie dane dotyczące stołecznego rynku powierzchni biurowych za I kw. 2011 r. Wspomniany sumaryczny najem 198 tys. m kw. to najwyższa odnotowana dotąd wielkość kwartalna. Suma umów przednajmu (pre-lease) wyniosła ok. 61 000 m kw. i stanowiła 31 proc. całej wielkości popytu, podczas gdy udział renegocjacji znajdował się na poziomie ok. 24 proc. Rozszerzenia wynajmowanej powierzchni stanowiły 9 300 m kw., co przekłada się na 5 proc. udziału w rynku.
Największą umową typu pre-lease, wliczonej w tym kwartale było wynajęcie przez Grupę TP 43 700 m kw. w dedykowanym dla niej Miasteczku TP, projektu firmy Bouygues Immobilier Polska w Alejach Jerozolimskich. Inne znaczące umowy podpisane poza centrum to: Sygnity (renegocjacje, 5 600 m kw. w Kopernik Office Building I), GlaxoSmithKline (renegocjacje, 4 400 m kw. w Cirrus) oraz Emmerson (nowa umowa, 4 400 m kw. w University Business Center). W centrum największe umowy zostały zawarte w budynkach Rondo 1 (Frontex – 8 800 m kw., renegocjacje i rozszerzenie), Hortus (dwie spółki z grupy ING – 7 200 m kw., umowa typu pre-let) i Warsaw Trade Tower (MSD – 5 350 m kw., renegocjacje i rozszerzenie).
Na koniec I kw. br. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 3 466 000 m kw. i zwiększyły się tylko o jeden budynek biurowy zlokalizowany w strefie Centrum – Pałac Młodziejowskiego firmy Mermaid Properties Sp. z o.o., oferujący ok. 5 000 m kw.
Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie na koniec I kwartału 2011 roku wynosił 6,6 proc. i w ujęciu kwartalnym odnotował spadek kolejny raz z rzędu. W porównaniu z poprzednim kwartałem zmniejszył się on o 60 punktów bazowych (7,2 proc. na koniec IV kwartału 2010). Wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi odpowiednio 8,1 proc. w centrum oraz 5,8 proc. w lokalizacjach poza nim.
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć