mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Wanna czy prysznic? – wygoda vs funkcjonalność

17.05.2019

Wanna czy prysznic? To jeden z najczęstszych dylematów podczas urządzania łazienki. Szeroki wybór wyposażenia łazienkowego, dostępność wanien o różnych kształtach czy rozmiarach sprawiają, że nawet metraż rzadko stanowi ograniczenia w wyborze. Zatem decyzja o wyższości wanny nad prysznicem – czy prysznica nad wanną – zależna jest przede wszystkim od funkcjonalności rozwiązań oraz osobistych upodobań

Dlaczego prysznic?

Prysznic zajmuje zwykle mniej miejsca niż wanna. Jest świetnym rozwiązaniem, gdy mamy do zagospodarowania niewielką powierzchnię. Wybierając kabinę oszkloną czy jedynie ściankę typu walk-in, nie zmniejszamy również optycznie pomieszczenia.

Niewątpliwą przewagą prysznica nad wanną jest również oszczędność wody. O wiele mniej zużyjemy biorąc prysznic niż napełniając wannę wodę. W przypadku standardowej wanny w rozmiarze 140 x 70 cm i średniego przepływu wody pod prysznicem 7 litrów na minutę łatwo obliczyć stosunek zużytej wody. Wannę napełnimy przeciętnie 100 litrami wody podczas jednej kąpieli. Biorąc prysznic przez 10 minut, czyli dość długo, zużywamy o 30 litrów wody mniej. Co więcej, koszty obniżają się przez mniejsze zużycie wody ciepłej pod prysznicem. Komfort termiczny w czasie kąpieli pod prysznicem jest zupełnie inny niż w wannie. Woda w wannie musi być naprawdę ciepła, aby kąpiel była przyjemna. Pod prysznicem stosunek zużycia wody ciepłej do zimnej wynosi przeciętnie 1:1.

Nad wyborem prysznica przeważają także względy higieniczne. Na bieżąco spłukujemy zarówno bakterie, brud, jak i stosowane środki czystości. Biorąc kąpiel, wszystko to pozostaje w wodzie, w której się znajdujemy. Właściwie zatem po kąpieli byłoby spłukać dodatkowo ciało bieżącą wodą.

Wanna – co w niej lepszego?

Z wanną kojarzy się niewątpliwie wygoda i relaks, możliwość odpoczynku po ciężkim dniu. To zdecydowanie góruje nad funkcjonalnością prysznica. Nic tak nie koi zmysłów, jak aromatyczna kąpiel przy blasku świec.

Do kąpieli możemy dodać aromatycznych olejków, pielęgnacyjnej soli, która dodatkowo zadba o skórę, nie wysuszając jej, czy płynu, dzięki któremu otulimy się delikatną pianą. W wannie można korzystać także z dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych: stosować maski do włosów oraz twarzy. Wszystko to w wygodnej, odprężającej pozycji.

Wanna jest niewątpliwie komfortowym rozwiązaniem w przypadku łazienki rodzinnej, z której korzystają również dzieci. Taka kąpiel to nie tylko frajda dla najmłodszych, ale przede wszystkim wygoda dla rodzica. Eliminujemy w ten sposób konieczność dźwigania ciężkiej wanienki z wody, a także możemy wykąpać dwójkę dzieci jednocześnie.

Co z miejscem? Wanny o standardowej wielkości z pewnością zajmują więcej miejsca niż prysznic, więc są rozwiązaniem dla większych powierzchni. Na rynku dostępne są również wanny mniejsze, niestandardowe, które łatwo umieścić również w mniejszej łazience. Niemniej jednak musimy się wówczas liczyć z tym, że komfort podczas kąpieli nie będzie taki sam, jak w przypadku wanny standardowej.

Kompromis

Rozwiązaniem kompromisowym jest wybór wanny z parawanem nawannowym. Możemy wówczas korzystać z niej w tradycyjny sposób, fundując sobie relaksacyjną kąpiel lub, w zależności od potrzeb, skorzystać z wanny jak z głębokiego brodzika i wziąć prysznic.

Wanny z parawanem są doskonałym rozwiązaniem, jeśli tylko mamy do wykorzystania powierzchnię, która pozwoli nam na wygodne jej umiejscowienie. Wygoda to jeden z najważniejszych czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze wanny. Kąpiel w wannie, która nie pozwala nam się komfortowo ułożyć nie będzie niczym przyjemnym, a przecież montujemy ją po to, by zaznać relaksu.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć