Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
W dzisiejszych czasach znakomita większość nieruchomości oferowanych na portalach sprzedawana jest za pośrednictwem biur nieruchomości. Nawet osoby, które początkowo są przeciwne pośrednikom prędzej czy później decydują się na ich usługi. Czasami z wygody, ponieważ okazuje się, że na odbieranie telefonów i prezentacje nieruchomości trzeba poświęcić zbyt dużo czasu. Częściej jednak z powodu zniecierpliwienia, gdy po wielu miesiącach oczekiwania kupiec wciąż się nie pojawia. Sprzedaż bez pośrednika to niewątpliwie szansa na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, którą pobiera on jako prowizję. Wynosi ona od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zanim jednak zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż warto jest sprawdzić, jakie taktyki należy zastosować, aby znaleźć szybko zainteresowanego klienta
Wycena nieruchomości
Wskazanie odpowiedniej ceny ofertowej to kluczowa sprawa, od której zależy czy kupujący w ogóle zwrócą uwagę na nasze ogłoszenie. Jeśli podamy zbyt wysoką cenę, możemy ich odstraszyć. Jeśli zbyt niską wzbudzimy podejrzenia, że z nieruchomością jest coś nie tak. Jaką więc kwotę podać? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zbadania obecnej sytuacji na rynku. Sprawdźmy na portalach internetowych, w jakiej cenie oferowane są podobne nieruchomości w naszej okolicy. Nie ufajmy im jednak bezgranicznie. Często są one wygórowane, ponieważ pozostali sprzedawcy podobnie jak my nie mają rozeznania na rynku lub po prostu „myślą życzeniowo”. Na zbyt wysokie ceny ofertowe nieruchomości wpływa również sentyment, który ma do nich sprzedawca. Jeśli więc zbywamy mieszkanie, w którym wydarzyło się wiele ważnych dla nas chwil, może warto jest powierzyć jego wycenę osobie, która spojrzy na nie z dystansem? W wycenie może pomóc rzeczoznawca majątkowy lub profesjonalny pośrednik nieruchomości.
Skuteczna reklama
Dobrze widoczne na portalu ogłoszenie o sprzedaży naszej nieruchomości to podstawa. Zadbajmy o jego szczegółowy opis. Wczujmy się w rolę kupującego i zastanówmy się, jakie kwestie dotyczące mieszkania mogą interesować go najbardziej. Do ogłoszenia załączmy obowiązkowo wyraźne zdjęcia nieruchomości. Przede wszystkim muszą być one dobrej jakości, a fotografowane wnętrza czyste i dobrze oświetlone. Brak zdjęć może sprawić, że wielu kupujących nawet nie otworzy naszego ogłoszenia. Nie ograniczajmy się jednak jedynie do wirtualnej sprzedaży. Do wyboru mamy również prasę papierową i telegazetę (tak!). Dzięki nim nasza oferta ma szansę dotrzeć również do tych osób, które nie korzystają z Internetu. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie na balkonie naszego mieszkania banneru z informacją o sprzedaży, numerem telefonu i powierzchnią nieruchomości. Często osoby, które szukają nowego lokum w konkretnym miejscu jeżdżą po okolicy i rozglądają się za tego typu ogłoszeniami. Poinformujmy również o swoich planach sprzedażowych rodzinę i znajomych. Poczta pantoflowa to bezpłatny rodzaj reklamy, który często okazuje się nadzwyczaj skuteczny.
Przygotowanie nieruchomości
Dobre pierwsze wrażenie, jakie wywrze nieruchomość na kupującym jest bardzo ważne. Stare, brudne i zniszczone wnętrza na pewno się temu nie przysłużą. Mogą klienta wręcz odstraszyć, nawet jeśli zamierza on kupić mieszkanie do remontu. Warto więc zadbać, aby w monecie prezentacji nasza nieruchomość była w jak najlepszym stanie. Nie chodzi tutaj oczywiście o wykonywanie gruntowego remontu. Niezbędne z pewnością jest jednak wykonanie wszystkich długo odkładanych napraw, odmalowanie ścian oraz odnowienie podłóg i mebli za pomocą niedrogich środków. Następną kluczową kwestią jest generalne wysprzątanie mieszkania. W momencie prezentacji w mieszkaniu musi być czysto i pachnąco. Podstawa to umycie okien i wypranie dywanów. Bezpośrednio przed wizytą powinniśmy wywietrzyć lokal oraz umyć i wypastować podłogi. Bardzo pomocne mogą okazać się również różnego rodzaju rekwizyty: kwiatki na parapetach, nowoczesne lamy (niekoniecznie drogie), nowe ręczniki i zasłony. Ich zakup z pewnością nie zrujnuje naszego budżetu a może sprawić, że wnętrze będzie o wiele bardziej przytulne.
Odbieraj telefony i odpisuj na e-maile
Decydując się na sprzedaż mieszkania bez pośrednika musimy liczyć się z tym, że jest to proces bardzo czasochłonny. Nie tylko wydłużony w czasie, ale zabierający nam również dużo wolnych chwil, które musimy poświęcić na prezentację mieszkania. Sprzedając nieruchomość nie powinniśmy jednak bagatelizować żadnej wiadomości od kupujących. Im więcej osób nawiąże z nami kontakt i uzyska interesujące je informacje na temat nieruchomości, tym większa szansa, że uda nam się ją szybko sprzedać. Być może to akurat „ten” telefon będzie od osoby, która zdecyduje się dokonać zakupu. W miarę możliwości postarajmy się również nie odkładać spotkań i umawiać się na nie w terminach dogodnych dla kupującego. Zwlekanie z prezentacją lub nieodbieranie telefonów może zniechęcić kupców.
Dokumenty
Chodzenie po urzędach i pobieranie dokumentów to rzecz, którą najchętniej chcielibyśmy ominąć. Niestety nie mamy takiej możliwości. Komplet dokumentacji potwierdzającej stan prawny nieruchomości to podstawa, aby wzbudzić zaufanie kupującego. W momencie prezentacji powinniśmy okazać na życzenie klienta:
W przypadku domówi i działek dodatkowo:
Karolina Pełka
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć