mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Najważniejszy pokój w domu

02.12.2016

Urządzanie pokoju dziecięcego to zadanie przynoszące radość i spełnienie szczególnie gdy robimy to dla swojego dziecka. Idealnie gdy w takim pokoju stworzymy coś własnego i osobistego

Można uszyć patchworkową narzutę na łóżko, zrobić kolaż ze zdjęć w ramie, powiesić odcisk stopki, rączki dziecka. Dzięki temu pokój nabierze indywidualnego charakteru i nie będzie jedynie umeblowaną przestrzenią. Odpowiednio urządzony pokój zwiększa samodzielność i inicjatywę dzieci a prawidłowo dobrane przedmioty motywują i zachęcają do zabawy i nauki. Urządzając pokój dla dziecka należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach: o kolorach, o ciekawych dekoracjach (tapety, obrazki, naklejki ścienne itd.) oraz bezpieczeństwie przy doborze mebli.

Kolor

Nie bójmy się kolorów, dzieci je kochają. Często słyszy się. ze rodzice chcą urządzać pokoje ich dzieci według ich gustu, a to oni przecież będą w nich mieszkać tylko ich pociechy. Nie róbmy ścian na szaro lub beżowo. Pokój dziecka to jedyne miejsce, gdzie kolor może być wszechobecny. Obecność kolorów w otoczeniu stymuluje inteligencję dziecka, wpływa na prawidłowy rozwój psychiczny i umysłowy oraz jego aktywność. Dowolność włączeniu kolorów jest nieograniczona. Pamiętajmy, żeby dla kontrastu i złagodzenia ich dobierać elementy w kolorze białym. Jeśli dziecko jest już na tyle duże. żeby powiedzieć, może spytajmy się w jakich kolorach czuje się najlepiej, pokażmy mu kilka zdjęć różnych pokoi dziecięcych. Niech samo zadecyduje. Pomalujmy wówczas jedną ścianę pokoju w ulubionym kolorze dziecka.

Najważniejszy pokój w domu - szafka

Dekoracje

Pokoje dziecięce powinny odzwierciedlać ich pasje. Postarajmy się pokazać ich zainteresowania. Jeśli są to zwierzęta, to można powiesić plakat lub zdjęcia czteronogich pupilów. Jeśli dziecko pasjonuje się przyrodą warto postawić globus, akwarium z rybkami lub przykleić mapę świata na ścianie. Pomoce naukowe mogą być też dekoracyjne Spersonalizujmy pokój dziecka, wieszając na ścianie jego imię z liter, umieszczając monogramy na pościeli, ręcznikach, lub meblu. Pamiętajmy o miejscu do ekspozycji prac dziecka. To wpływa na kreatywność, a przekonanie, że wysiłki dzieci zostają docenione, wzmacnia pewność siebie.

Meble

Pokoje dziecięce warto urządzić tak. by rosły razem z dziećmi. Mają służyć przez wiele lat. Z czasem łóżeczko zmieni się na większe, a mały stolik zostanie zastąpiony biurkiem. Podstawowym meblem jest łóżko, które powinno być wygodne. Wybierzmy takie, które rośnie razem z naszą pociechą. Lepiej kupić większe, które może wydaje się na początku zbyt duże. ale za dwa lata będzie idealne. Dzieci rosną bardzo szybko. Drugim ważnym element wyposażenia do szafki, pudełka, miejsce gdzie można składować zabawki. Mebel z dużą ilością regałów, półek na których znajdować będą się książki sprawi, że nasze dziecko będzie chętniej zabierać się do czytania. Krzesło i stół powinno być również dostosowane do zmieniającego się wzrostu, czyli najlepiej wyposażyć pokój w krzesło z regulowaną wysokością. To niezwykle ważne, żeby dzieci miały swoje miejsce do zabawy, nauki, prac ręcznych. Nie zapomnijmy o pudłach, pudełkach, kartonach. Dzięki nim łatwo i szybko utrzymamy porządek w pokoiku.

Oświetlenie

Idealnie, by w pokoju dziecięcym było okno i dostęp do naturalnego światła słonecznego, które postarajmy się maksymalnie wykorzystać. Jeśli nasze dziecko zaczyna już malować czy rysować, jego pierwsze biurko należy postawić przy oknie w taki sposób, aby cień rysującej ręki nie padał na zeszyt, a refleksy światła nie pojawiały się na monitorze komputera, jeżeli również znajduje się on w pokoju. W oknie warto powiesić rolety zaciemniające, które pozwolą dziecku i nam dłużej pospać rano. Oświetlenie jest szczególnie ważne w pokoju dziecka. Podstawą jest światło górne, które powinno zostać uzupełnione o oświetlenie boczne oraz lampkę przy łóżku (niezastąpioną w czasie czytania bajek) i na biurku (w przypadku starszych dzieci). Pamiętajmy o małej lampce diodowej, naklejkach fluorescencyjnych lub mieniących się w ciemnościach kontaktach, które są idealnym rozwiązaniem dla maluchów odczuwających lęk przed zasypianiem w całkowitej ciemności. Pokój dziecka to bardzo ważna przestrzeń w mieszkaniu. Często bawimy się w nim z naszą pociechą, czytamy bajki na dobranoc i spędzamy większą część wolnego czasu. W związku z tym odpowiednia aranżacja wnętrza pokoju ma bardzo duże znaczenie w samopoczuciu dziecka.

Magdalena Miśkiewicz

Architekt Wnętrz
MiśkiewiczDesign


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć