Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
„Mieszkanie dla młodych”, nowy rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych ma szansę – przynajmniej częściowo – zastąpić wygaszoną na początku roku „Rodzinę na swoim”. Nie wiadomo jednak niestety, jakie będą jego ostateczne założenia, ani kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie
Ogłoszone jesienią ubiegłego roku „Mieszkanie dla młodych” będzie się różnić od „Rodziny na swoim” przede wszystkim momentem wypłaty. W „Rns” państwo dopłacało kredytobiorcy połowę odsetek od raty kredytu hipotecznego przez pierwsze osiem lat obowiązywania umowy. W przypadku „Mdm” pomoc ma być jednorazowa – przy zaciąganiu umowy kredytowej państwo ma wypłacić kredytobiorcy (mogą być nimi rodziny i single do 35. roku życia) 10 proc. wartości kredytu. Jeśli ta rodzina ma dziecko bądź dzieci, dostanie dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko – o ile ta rodzina już miała troje dzieci – otrzyma dodatkowe 5 proc. do wartości kredytu. Ma to rozwiązać problem wielu rodzin ze zgromadzeniem wkładu własnego do kredytu – po nowelizacji tzw. rekomendacji S komisji Nadzoru Finansowego posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10 proc. wysokości kredytu będzie od 2014 r. obowiązkowe.
Tak jak w przypadku „Rns”, maksymalne ceny mieszkań mogących brać udział w „Mdm” będą ustalane raz na kwartał przez wojewodów na podstawie tzw. wskaźnika odtworzeniowego. Za kredyt w nowy programie będzie można kupić mieszkanie do 75 m kw. powierzchni (dopłata zostanie oszacowana dla max. 50 m kw.), ale tylko tych z rynku pierwotnego. Oznacza to, że niestety z kredytu z rządową dopłatą nie będą już mogły skorzystać osoby chcące kupić na rynku wtórnym mieszkanie, dom lub wybudować taką nieruchomość metodą gospodarczą.
Nie wiadomo niestety, czy kredytobiorcy będą mogli być właścicielami innych nieruchomości. Nie jest też jasne, czy kredyt będzie mógł być zaciągnięty z osobami bliskimi, a także czy dopłatami zostaną objęte kredyty wszystkich banków.
Początkowo planowano, aby program wszedł w życie najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od momentu wygaszenia „Rodziny na swoim”, czyli od połowy 2013 r., Opóźnienia w pracy zespołów odpowiadających za opracowanie ostatecznego tekstu ustawy oznaczają jednak, że „Mdm” wejdzie w życie najwcześniej na początku 2014 r. i niestety nie jest to data ostateczna. Nie brakuje również głosów, że program w zaproponowanym kształcie w ogóle nie powstanie. Wielu rynkowych ekspertów uważa, że forma pomocy – wypłata większości kwoty od razu, a nie w postaci rozłożonych na lata mikrodopłat do rat okaże się nie do zniesienia dla i tak napiętych planów budżetowych. Na dodatek Komisja Europejska może uznać „Mdm” za przywilej dla jednej konkretnej grupy przedsiębiorstw – w tym wypadku deweloperów czy spółdzielni oferujących mieszkania na rynku pierwotnym, co w świetle unijnych przepisów jest niedozwoloną pomocą publiczną.
Według pomysłodawców z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z „Mieszkania dla młodych” skorzysta rocznie ok. 36 tys. rodzin, co będzie kosztowało Państwo początkowo 600 – 700 mln zł rocznie, docelowo 1 mld. Pieniądze na realizację „Mdm” mają zostać wygenerowane poprzez likwidację zwrotu podatku VAT za remonty.
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć