Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
Tajemnicą sukcesu każdego mieszkania jest dobry projekt i aranżacja, jednak w przypadku mieszkania dwupoziomowego kluczem do sukcesu są schody
Już na wstępie należy zaznaczyć, że wielopoziomowe lokum nie będzie dobrą inwestycją dla osób roztargnionych, mających problem z poruszaniem się i nie przepadających za aktywnością fizyczną. Posiadacze takich mieszkań dobrze wiedzą, że normę stanowi częste pokonywanie dystansu góra-dół z powodu pozostawionego na górze telefonu, długopisu, lekarstwa z szafki znajdującej się na dolnym poziomie lub zapomnianego kubka od herbaty. Na porządku dziennym jest bieganie z górnego piętra do drzwi wejściowych w nadziei, że zdążymy odebrać paczkę od kuriera. W efekcie nietrudno o potknięcie i widowiskowy upadek ze schodów, zakończony w najlepszym razie zwichnięciem, w najgorszym – mocno potłuczoną głową. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczenie schodów w odpowiednie barierki, spoczniki, poręcze i maty antypoślizgowe. Warto postarać się o zainstalowanie domofonu na górnym poziomie.
Możliwość aranżacji drugiego piętra jest do pewnego stopnia ograniczona. Wąskie, a zwłaszcza kręcone schody stanowią trudną, czasem niemożliwą do sforsowania przeszkodę. Z tej przyczyny pianina, fortepiany, czy obszerne meble nienadające się do demontażu, muszą niestety pozostać na dole.
Posiadacze zwierząt zmierzą się z problemem natury estetycznej. Po każdym psim lub kocim spacerze, na ulokowane pod niezabudowanymi schodami meble posypie się spora ilość sierści, piasku i kurzu. Trzeba liczyć się z koniecznością codziennego odkurzania wszelkich ustawionych w tym miejscu elementów wyposażenia, z uwzględnieniem miejsca za szafą i szczelin w podłodze.
Przestrzeń pod schodami okazuje się jednak niezwykle korzystna pod względem praktycznym. To doskonałe miejsce na biblioteczkę, składzik lub kufer do przechowywania sprzętu i narzędzi, na które zabrakło miejsca w piwnicy. Wyobraźnia i Internet zapewniają nam pod tym względem ogromne pole do popisu.
Mieszkania dwupoziomowe często usytuowane są na ostatnich piętrach budynków, wymuszając na lokatorach wysiłek pokonywania kilku kondygnacji, nierzadko z wieloma siatkami zakupów. Przez nabyciem takiego mieszkania warto zwrócić uwagę, czy klatka schodowa wyposażona jest w funkcjonalną windę.
Wielu estetów marzy o oknach połaciowych, które dodają dodatkowego uroku lokalom dwupoziomowym. Nocą na bezchmurnym niebie można podziwiać migoczące w oddali gwiazdy, a w ciągu dnia – obłoki przesuwające się na tle błękitnego nieba. Chcąc w sposób bezpieczny rozkoszować się urokiem okien połaciowych, należy pamiętać o ich prawidłowym uszczelnieniu oraz zamykaniu na czas opadów śniegu i deszczu. W przeciwnym razie trzeba będzie liczyć się z faktem, że prędzej czy później oprócz brzydkich nacieków pojawi się pleśń.
Latem okna powinny pozostawać otwarte, zabezpieczone roletami, specjalnymi firankami bądź folią, ponieważ pod wpływem ciepła pokój rozgrzewa się niczym piekarnik, a ostry blask porannych promieni słonecznych razi w oczy uniemożliwiając dalszy wypoczynek.
Profesjonalnie zaprojektowane mieszkania dwupoziomowe są zazwyczaj obszerniejsze, bardziej efektowne i przestronne. Pewną niedogodnością mogą się jednak okazać skosy, które poważnie ograniczają przestrzeń mieszkalną. Wielu projektantów nie waha się przed zastosowaniem rozwiązań – delikatnie rzecz ujmując – absurdalnych, jak pociągnięcie skosu przez całą długość lokalu począwszy od podłogi. W efekcie, łatwo nabawić się klaustrofobii, a trudno ustrzec przed uderzaniem głową o sufit. Nawet dla osób obdarzonych sporą kreatywnością i wyobraźnią, nie lada wyzwaniem staje się zagospodarowanie takiego wnętrza.
Ciekawym udogodnieniem, jakim czasem mogą pochwalić się właściciele mieszkań dwupoziomowych jest przestronny stryszek, oferujący dodatkową przestrzeń do składowania rupieci, a nawet utworzenie kolejnej powierzchni mieszkalnej. Wyodrębnienie dodatkowego piętra niesie za sobą dodatkową korzyść w postaci szansy na zachowanie całkowitej prywatności.
Na dole usytuowany jest zwykle dostępny dla gości salon z aneksem, toaleta i jadalnia. Do górnej części pomieszczenia wstęp mają jedynie lokatorzy. Takie rozwiązanie zapewnia skuteczny wypoczynek, lub – w razie potrzeby – zaszycie się we własnym, spokojnym gniazdku, nie będąc niepokojonym przez osoby z zewnątrz. To także świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy mogą przedłużyć spotkania ze znajomymi do późnych godzin wieczornych, nie martwiąc się zbytnio o komfort śpiących na górze dzieci.
Nasze pociechy mogą pozwolić sobie na więcej swobody. Irytujące sąsiadów odgłosy skakania i tupiących po posadzce stóp nie będą już dla nikogo powodem do niepokoju.
Olbrzymią zaletą lokali dwupoziomowych jest znaczne podobieństwo do warunków panujących w domu jednorodzinnym, na który – powiedzmy sobie szczerze – niewielu z nas stać. Większość mankamentów, jak brak zabudowań na schodach, większym czy mniejszym kosztem można usunąć. Pomimo wad, mieszkania dwupoziomowe posiadają niepowtarzalną atmosferę, zapewniają uczucie ciepła, przytulności i uroku.
Ewa Podlasińska
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć