mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

05.03.2019

Czas oczekiwania na dziecko może nam się dłużyć. Warto przekuć niecierpliwość na twórcze działanie i przygotować odpowiednio pokój dla nowego członka rodziny. Urządzanie go będzie nie tylko przyjemnością, ale pozwoli nam też przygotować się psychicznie do nowych obowiązków wynikających z obecności niemowlaka w domu. Jak się do tego zabrać?

Sypialnia Wasza czy wspólna?

Nie każda para młodych rodziców może sobie pozwolić na wygospodarowanie osobnego pokoju dla dziecka. Jeśli jednak takie pomieszczenie macie, możecie nadal się zastanawiać, czy spać razem, czy osobno.

Istnieją różne „szkoły” w tej kwestii. Niektórzy odradzają spanie w jednym pokoju z niemowlakiem, by rodzice dysponowali przestrzenią tylko dla siebie. Dzięki temu nie wpłynie to negatywnie na relacje małżeńskie, pozwoli lepiej wypocząć, a także nie będzie narażać dziecka na hałasy, gdy jedno z nas wstaje rano do pracy. Z kolei przebywanie razem w pokoju z niemowlakiem daje komfort psychiczny rodzicom, którzy wiedzą, że „wszystko jest w porządku”, a także dodatkowo zbliża rodziców do dziecka.

Jakie ściany?

Jeśli ostatecznie zdecydowaliśmy się na to, by dziecko miało swój osobny pokój, dajmy sobie trochę czasu na remont. Pozwoli to lepiej przemyśleć wystrój pomieszczenia, a także nie narazi niemowlaka na kontakt np. z zapachem farb. Wybierając je trzeba pamiętać, by były antyalergiczne. Podobnie inne materiały powinny być w stu procentach bezpieczne dla wrażliwego organizmu niemowlaka. Wybierajmy produkty renomowanych firm po upewnieniu się, jakie mają właściwości.

Decydując się na kolor ścian, warto oprzeć się pokusie użycia wyrazistych kolorów, które możemy kojarzyć z dziecięcą zabawą. Podobnie fantazyjne tapety z bajkowymi postaciami nie są wskazane dla tak małego dziecka. Niemowlak i tak przytłoczony będzie ilością nowych wrażeń zmysłowych, a wyraziste kolory będą już miały zabawki, na których chcemy skoncentrować jego uwagę. Przytłaczanie go nadmiarem barw nie jest wskazane.

Dobrym wyborem będzie kolor biały lub łagodne pastele. Jeśli będzie to tapeta, również powinna być w podobnych barwach z jedynie delikatnymi wzorami. Paradoksalnie urządzając pokój dla niemowlaka, najlepszy będzie gustowny minimalizm, który będzie także w guście rodziców, a nie kolory, które możemy kojarzyć z pokojem dziecięcym. Na tym tle możemy zadbać o pozostałe elementy wystroju.

Odpowiednia podłoga

Wybierając materiał na podłogę powinniśmy mieć na uwadze to, że dziecko będzie na niej spędzało dużo czasu. Powinna być odporna na zarysowania i trwała. Dobrze sprawdzi się podłoga drewniana z twardych rodzajów drewna. Mniej wrażliwe na zarysowania będą panele laminowane. Są przy tym łatwe do utrzymania w czystości.

Wygodnym i higienicznym materiałem jest wykładzina elastyczna. Obecnie dostępne wykładziny są antyalergiczne i dobrze izolują termicznie. Ponadto dzięki warstwie pianki podłoga jest miękka. Takie są także podłogi korkowe, łatwe do czyszczenia dzięki właściwościom antystatycznym.

Przyjaźniejsze wydają się dywany i wykładziny dywanowe. Będziemy musieli je jednak często odkurzać, aby mieć pewność, że nie gromadzą się w nich roztocza. Dlatego też podłoga „gładka” to jednak lepsze rozwiązanie.

Centrum dowodzenia niemowlaka – łóżeczko

Wybierając łóżeczko dla dziecka, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego stabilność. Dlatego najlepszym wyborem będzie mebel wykonany z drewna. Ponadto powinien mieć jedynie pionowe szczebelki i być pozbawiony elementów, po których można się wspiąć. Dobrze, by konstrukcja łóżeczka umożliwiała regulację wysokości dna, aby dostosować ją do wieku dziecka. Do niemowlaka powinniśmy mieć łatwy dostęp, dlatego dno będzie najwyżej. Z czasem, gdy maluch zacznie raczkować, należy obniżyć dno.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materaca do łóżeczka. Powinien być on twardy, aby dziecko nie miało problemów z kręgosłupem. Z kolei zbyt miękka powierzchnia stwarza też poważne zagrożenie dla dziecka. Może ono się w nim zapaść i przystawić buzię bezpośrednio do powierzchni. Jest to bardzo niebezpieczne i grozi nawet uduszeniem. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego został stworzony materac. Niewskazana jest tu zwykła pianka, która łatwo się odkształca. Znaleźć jednak można mnóstwo modeli specjalnie zaprojektowanych dla dziecka, wykonanych ze znacznie bardziej przyjaznych i bezpiecznych materiałów.

Wybór mebli

Meble, tak jak i ściany, powinny być w delikatnych kolorach. Podstawowy dla nas będzie przewijak, ale może on być częścią równie potrzebnej komody. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które oszczędza też przestrzeń w pokoju. Co więcej, tego rodzaju meble są wyposażone w pojemne szuflady, a czasem też w osobne półeczki. Dzięki temu zmieścimy tam wszystko, co jest potrzebne do zapewnienia kompleksowej opieki niemowlakowi.

Jeśli zdecydujemy się na komodę bez przewijaka, możemy wybrać też taki na stelażu. Jego zaletą jest mobilność. Pod przewijakiem znajdziemy też półeczki na wszystkie potrzebne akcesoria.

Pamiętajmy także o miejscu do karmienia. Powinien być to obszerny, wygodny fotel z wysokim oparciem i podłokietnikami.

 

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć