mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Jak Polacy urządzają swoje wnętrza?

21.04.2020

8 na 10 Polaków przyznaje, że lubi swój dom. Najbardziej przywiązujemy się do nich, gdy w pełni możemy dopasowywać ich wygląd do własnych potrzeb, gustów i stylu życia. Za co jeszcze je cenimy?

Podejściu Polaków do urządzania wnętrz przyjrzała się polska marka wnętrzarska VOX w swoim raporcie “Jakie są domy Polaków?”.  Zbadano w nim m.in. najważniejsze kwestie przy aranżowaniu przestrzeni domów i mieszkań, nastawienie do wprowadzania zmian oraz uczucia, jakimi Polacy darzą dziś swoje cztery kąty.

Za co lubimy swoje domy?

Jak wynika z badania, najważniejsza w czterech kątach jest dla nas funkcjonalność – zależy nam na rozwiązaniach, które sprawią, że życie w domu będzie wygodne i proste. Stawimy w nich też na komfortowe wyposażenie i przytulną aranżację, które pozwolą nam na odpowiedni odpoczynek po ciężkim dniu. Okazuje się, że te wszystkie cechy są znacznie ważniejsze niż moda i obecnie panujące trendy.

Co istotne, z pomocy architekta wnętrz korzysta dziś tylko 7 proc. Polaków – z reguły wolimy urządzać swoje domy samodzielnie lub z pomocą bliskich. 8 na 10 osób przyznaje, że nie czułoby się dobrze, mieszkając we wnętrzach, które urządził ktoś inny. Być może dlatego wśród osób, które nie lubią swojego domu zdecydowaną większość stanowią najemcy.

Co chcemy w nich zmieniać?

Jedynie co piąty badany stwierdził, że jego dom jest dokładnie taki, jak chce i nie wymaga żadnych zmian. Z kolei 61 proc. uznało, że chętnie by dokonało jakiś transformacji. Jakich?

Zmian najchętniej dokonalibyśmy w trzech pomieszczeniach – łazience, kuchni i salonie. Najczęściej marzy nam się zakup nowych mebli i wymiana starych. Doskwiera nam też niewystarczająca ilość przestrzeni – chętnie zamienilibyśmy układ przestrzenny swojego domu lub mieszkania, dodając dodatkowy pokój lub powiększając któryś z obecnych. W swoich planach remontowych nierzadko uwzględniamy też odświeżenie i pomalowanie ścian oraz wymianę podłogi.

Okazuje się także, że bardzo ważny jest dla nas także balkon i taras. Ci, którzy ich nie mają, odczuwają silny brak. Z kolei ich posiadacze marzą o tym, aby były bardziej zadbane i lepiej zagospodarowane. Najrzadziej wymieniane były przez respondentów zmiany dotyczące okien i drzwi.

Dom żyje razem z nami i podlega naszemu rytmowi życia – komentuje wyniki badania Kuba Piwowar, socjolog z SWPS. – Zmiany wynikają więc nie tylko z naszych praktycznych potrzeb czy normalnego zużycia domu, ale też z chęci dostosowania otaczającej nas rzeczywistości do nas samych. W tym sensie to bardzo naturalny proces.

Pomimo, że o zmianach w swoich domach myślimy stosunkowo często, to tylko 33 proc. z nas wprowadza je w życie. Jako powód najczęściej podajemy zbyt wysokie koszty i brak środków finansowych. Przeszkodą jest również fakt, że mieszkanie lub dom nie należą do nas lub nie jesteśmy osobami decyzyjnymi w tej kwestii. Tylko 5 proc. badanych przyznaje, że nie ma czasu ani ochoty na przeprowadzanie zmian, a 4 proc., że nie ma na nie pomysłu.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć