Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
Technologia wywiera coraz większy wpływ na nasze życie. Szczególnie widoczne jest to w domach, w których ilość urządzeń i mechanizmów wykorzystywanych na co dzień ciągle rośnie. W nieruchomościach o dużej powierzchni indywidualna obsługa oświetlenia, ogrzewania, alarmu, rolet itp. staje się bardzo uciążliwa. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest inteligentny dom, który integruje wszystkie dotąd działające oddzielnie technologie w zautomatyzowany system i umożliwia użytkownikowi kontrolować je w prosty, intuicyjny sposób
Warto podkreślić, że inteligentny dom opiera się na obecnych w każdym domu instalacjach. Zostają one zintegrowane i zautomatyzowane, dzięki czemu możemy zarządzać całością za pomocą jednego urządzenia i co najważniejsze – dostosować funkcje do swoich indywidualnych potrzeb. Możliwe jest to dzięki scenom, które pozwalają sterować grupą urządzeń. Przykład: wychodząc z domu naciskasz jeden przycisk, który gasi wszystkie światła, zasłania rolety, uzbraja alarm, zwiększa obroty wentylacji i przełącza temperaturę w tryb eko. Inteligentne rozwiązania to oszczędność naszego czasu i energooszczędność budynku.
Oprócz scen ogromnym ułatwieniem w takim domu jest automatyzacja. Na przykład podstawowe zarządzanie światłem w miejscach, w których przebywa się krótko (toaleta, schody, korytarze) może być kontrolowane za pomocą czujników obecności. Po wejściu do danego pomieszczenia czujniki wykrywać będą obecny poziom natężenia światła i w odniesieniu do niego włączać je lub wyłączać. W inteligentnym domu zautomatyzować można wiele elementów, m.in. ogrzewanie, wentylację, rolety czy urządzenia audiowizualne. Takie rozwiązania podnoszą komfort życia i wydajność domu.
Kolejną cechą, która wyróżnia inteligentny dom spośród tradycyjnych jest elastyczność – zaprogramowane funkcje możemy w każdym momencie zmienić w zależności od potrzeb.
Przed podjęciem decyzji o inwestycji w inteligentny dom warto poznać jego wszystkie możliwości i wybrać spośród nich te najlepsze dla nas. Jeżeli mamy taką sposobność, możemy również odwiedzić showroom i wcześniej przetestować niektóre rozwiązania. Należy pamiętać, że do prawidłowego wdrożenia systemu niezbędna jest pomoc integratora, czyli specjalisty odpowiedzialnego za zaprojektowanie dostosowanych do naszego domu rozwiązań oraz nadzór nad ich instalacją i zaprogramowaniem.
Inteligentny dom jest inwestycją, która powoduje wzrost ceny rynkowej nieruchomości, ułatwia użytkowanie domu, oszczędza czas właścicieli i optymalizuje zużycie energii.
Marcin Fryszkowski
FDtech
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć