Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
Antresole najczęściej spotykane są w małych mieszkaniach, w których jest niewiele miejsca oraz w kamienicach i loftach, gdzie wysokie sufity przytłaczają swoim rozmiarem. Tego typu adaptacja to zdecydowanie mniejszy koszt niż dokupienie kilkunastu metrów mieszkania, zwłaszcza gdy zobaczymy, jak szybko rosną ich ceny w dużych miastach. Jest to jednak nie tylko szansa na wygospodarowanie dodatkowej powierzchni, ale również element, który sprawi, że nasze wnętrze będzie bardziej nowoczesne i oryginalne. Dzięki antresoli możemy stworzyć ciekawą i kreatywną aranżację z charakterem
Warunki techniczne
Przed przystąpieniem do montażu antresoli powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakie warunki musi spełniać nasz lokal, aby dodatkowa powierzchnia była funkcjonalna. Bardzo ważna przy takiej adaptacji jest wysokość – im wyższe mieszkanie, tym większe możliwości aranżacyjne. Żeby stworzyć pełnowartościowe pomieszczenie, po którym można będzie się poruszać w pozycji wyprostowanej i które nie będzie ograniczało przestrzeni również pod nim, nasze mieszkanie musi mieć wysokość minimum 4,60 metra. Takie warunki dadzą nam możliwość wybudowania antresoli o wysokości około 2,20 metra, co zapewni nam komfort korzystania z niej. Inaczej wygląda sytuacja, gdy dodatkowa powierzchnia pełnić ma jedynie funkcję sypialni czy schowka. Wtedy niezbędna wysokość mieszkania maleje do około 3,80 metra. Dzięki tym wymiarom będziemy mogli się swobodnie wyprostować na antresoli w pozycji siedzącej. Co prawda zawsze możemy próbować zmniejszyć tę wysokość, ale musimy pamiętać, że każda próba ograniczenia przestrzeni będzie wpływać negatywnie na funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt wysokie, możemy zdecydować się też na wersję pośrednią polegającą na budowie pełnowartościowej antresoli kosztem powierzchni znajdującej się pod nią. Dolna część może być wtedy wykorzystana np. na schowek lub garderobę.
Co można zrobić na i … pod antresolą?
Jeżeli planujemy stworzyć antresolę o wysokości standardowego pomieszczenia, możliwości jej aranżacji ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Przy odpowiednich nakładach czasu i pieniędzy możemy zaadaptować na niej nawet łazienkę. Jeśli w naszym mieszkaniu mieszkają dzieci, warto pomyśleć również o nich. Posiadanie pokoju na podwyższeniu będzie dla nich nie lada frajdą. Inaczej rzecz się ma w przypadku pomieszczeń niskich. Tutaj nasze możliwości są o wiele bardziej ograniczone. Na antresolach o wysokości do 1,60 metra mamy ograniczone ruchy i nie możemy się wyprostować. Dlatego powinniśmy organizować na nich jedynie pomieszczenia, w których nie planujemy przebywać długo w ciągu dnia. W grę wchodzą, więc raczej tylko sypialnie, schowki lub domowe biblioteki. Planując montaż antresoli musimy pamiętać również o przestrzeni pod nią. Warto jest więc uwzględnić tę funkcję zawczasu. W zależności od wysokości miejsca, które nam pozostaje możemy stworzyć pod antresolą praktyczny schowek, garderobę lub domową bibliotekę. Jeśli przestrzeni jest wystarczająco dużo, możemy wygospodarować miejsce do pracy lub wypoczynku.
Jak ją zbudować?
Możliwości budowy antresoli jest wiele. W sklepach dostępne są gotowe konstrukcje (najczęściej w komplecie ze schodami), które wystarczy tylko zamontować. Jest to najtańsze oraz najmniej pracochłonne rozwiązanie. Jeśli jednak oferta sklepów nie sprosta naszym wymaganiom, możemy zamówić wykonanie antresoli na zamówienie, w specjalistycznym zakładzie stolarskim. Na pewno będzie to rozwiązanie droższe. Da nam jednak gwarancję, że konstrukcja będzie dokładnie taka, jak sobie wymarzyliśmy. Jeśli posiadamy odpowiednie zdolności stolarskie, możemy również spróbować sami stworzyć antresolę. Przy większych projektach warto jest jednak skonsultować się z fachowcem, który doradzi nam, jaki rodzaj antresoli zapewni nam bezpiecznie korzystanie i najlepiej wpisze się we wnętrze naszego mieszkania.
O czym jeszcze musimy pamiętać przy budowie antresoli?
Bez wątpienia bardzo ważną kwestią jest balustrada. W żadnym wypadku nie powinniśmy z niej rezygnować. Zapewni nam ona bezpieczeństwo i uchroni przed upadkiem z wysokości. Równie istotne jest również przemyślane oświetlenie. Montaż zbyt silnych żarówek może sprawić, że korzystanie z antresoli będzie mocno utrudnione. Warto jest, więc pomyśleć o oświetleniu kierunkowym. Również na antresoli powinno znaleźć się oświetlenie w postaci lampki nocnej lub taśmy LED. Bardzo ważne są też schody. Im częściej będziemy z nich korzystać, tym wygodniejsze muszą być. Jeśli rzadziej (w przypadku funkcji sypialni lub biblioteczki), wystarczy nam zwykła drabinka.
Karolina Pełka
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć