Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
Od 1 kwietnia 2009 r. obowiązują nowe przepisy rozszerzające katalog inwestycji uprawniających do otrzymania premii gwarancyjnej w związku z likwidacją starej książeczki mieszkaniowej. Nie trzeba już kupować mieszkania czy budować domu – premię gwarancyjną otrzymamy również na wymianę okien lub instalacji gazowej czy elektrycznej lub na wpłata na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Jednak niestety im nowsza książeczka, tym dłużej będziemy czekać na pieniądze
O premię mogą się ubiegać właściciele tzw. starych książeczek wystawionych do 23 października 1990 r. z wkładem utrzymanym przez co najmniej 5 lat. Wskutek hiperinflacji w latach 90.ubiegłego wieku zgromadzone na nich wkłady oszczędnościowe na cele mieszkaniowe uległy dewaluacji. Państwo jako rekompensatę za te straty wypłaca ich posiadaczom tzw. premię gwarancyjną. Mogą oni przeznaczyć ją na wydatki mieszkaniowe, które wymienia ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Z punktu widzenia nabywcy mieszkania najważniejsze wydatki wymienione w ustawie to:
Od pierwszego kwietnia 2009 r. wachlarz tych wydatków powiększono o:
Uwaga – w przypadku dwóch ostatnich inwestycji (wymiana okien/instalacji, wpłata na fundusz remontowy) możliwość ubiegania się o premię nie powstaje od razu. Data powstania uprawnienia powstaje po określonej dacie – zależnej od daty założenia książeczki mieszkaniowej:
1.) od dnia 1 kwietnia 2009 r. dla książeczek wystawionych włącznie do roku 1968,
2.) od dnia 1 stycznia 2010 r. dla książeczek wystawionych w latach 1969-1972,
3.) od dnia 1 stycznia 2011 r. dla książeczek wystawionych w latach 1973-1975,
4.) od dnia 1 stycznia 2012 r. dla książeczek wystawionych w latach 1976-1979,
5.) od dnia 1 stycznia 2013 r. dla książeczek wystawionych w latach 1980-1985,
6.) od dnia 1 stycznia 2014 r. dla książeczek wystawionych w 1986 r.,
7.) od dnia 1 stycznia 2015 r. dla książeczek wystawionych w 1987 r.,
8.) od dnia 1 stycznia 2016 r. dla książeczek wystawionych w 1988 r.,
9.) od dnia 1 stycznia 2017 r. dla książeczek wystawionych w latach 1989-1990.
Złożenie wniosku o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej musi nastąpić w ciągu 6 miesięcy od daty uzyskania uprawnienia. Przykład: jeśli książeczka jest z roku 1974, a remont przeprowadzono w 2009 r., a więc przed terminem nabycia uprawnień do likwidacji książeczki (czyli przed 1 stycznia 2011 r.), właściciel książeczki ma czas na złożenie wniosku tylko od 1 stycznia 2011 do 30 czerwca 2011 r. W przypadku złożenia wniosku 1 lipca 2011 r. bank odmówi mu wypłaty premii gwarancyjnej. Jeśli jednak właściciel, który ma książeczkę z 1974 roku, przeprowadzi remont w maju 2011 r. (a więc po 1 stycznia 2011 r., czyli po terminie nabycia według harmonogramu uprawnienia do premii), wniosek o likwidację książeczki musi złożyć w terminie 90 dni od daty wystawienia faktury, czyli według normalnych reguł – o nich poniżej.
Jak uzyskać premię?
Pieniądze z książeczki można uzyskać dopiero po poniesieniu wydatków (za wyjątkiem wykorzystanie premii jako wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu lub w trakcie prowadzenia inwestycji, np. budowy domu lub zakupu budowanego mieszkania). Najpierw więc trzeba np. przeprowadzić remont albo kupić mieszkanie i dopiero wtedy można się starać o premię. Właściciel książeczki powinien złożyć w dowolnym oddziale PKO BP wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej (razem z książeczką oraz dowodem osobistym). Pracownik banku powie, jakie dokumenty będą jeszcze potrzebne – patrz niżej.
Uwaga – do banku z książeczką należy się zgłosić w ciągu 90 dni od poniesienia wydatku. Te 90 dni to tzw. termin zawity, jeżeli złoży się wniosek po jego upływie, nie będzie żadnych szans na wypłatę premii. Po nabyciu mieszkania lub domu na własność (jeśli nie pobraliśmy premii wcześniej) 90 dni liczy się od daty podpisania umowy w formie aktu notarialnego albo też od uprawomocnienia się wpisu do księgi wieczystej. Jeżeli chodzi o wymianę okien, datą, od której biegnie ten termin, jest data wystawienia faktury za wykonaną usługę lub zakup materiału, a przy remoncie instalacji – data sporządzenia protokołu jej odbioru, w przypadku spłaty kredytu – data jego uregulowania, natomiast przy zaciąganiu kredytu – data zawarcia umowy kredytowej.
Jaka jest wysokość premii gwarancyjnej?
Wysokość premii gwarancyjnej zależy od wielu czynników, a algorytm jej wyliczania jest stosunkowo skomplikowany. W celu określenia jej wysokości najlepiej skierować się do banku. Przeciętna wysokość premii gwarancyjnej wynosiła w ostatnich latach 6 tys. zł.
Wszystko musi zostać w rodzinie
Książeczki nie można niestety scedować na dowolną osobę. Cesję można przeprowadzić tylko między małżonkami (nawet rozwiedzionymi), rodzicami i dziećmi (również między przysposobionym i przysposabiającym), dziadkami i wnukami, rodzeństwem, także przyrodnim, macochą i ojczymem oraz pasierbami. Cesji dokonuje się na pisemny wniosek właściciela książeczki mieszkaniowej, a gdy należy ona do osoby małoletniej – po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego i opiekuńczego. W razie śmierci posiadacza książeczki podlega ona dziedziczeniu.
A co w przypadku, kiedy po przeniesieniu praw jedna osoba stanie się właścicielem kilku książeczek mieszkaniowych? Bank musi takiej osobie wypłacić premię z każdej książeczki, przy czym premia jest naliczana w odniesieniu do sumy wniesionych wpłat nieprzekraczających kosztów budowy 55 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania albo 70 mkw. powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego.
Jakich dokumentów wymaga bank?
Jeśli nasz wniosek okaże się niekompletny, bank wezwie nas do jego uzupełnienia w terminie nie dłuższym niż 30 dni.
Na jakie wydatki powinniśmy się przygotować?
Nowe książeczki mieszkaniowe
Po blisko 20 latach przerwy bank PKO BP postanowił wykorzystać markę i w unowocześnionej formie reanimował książeczki mieszkaniowe. Nowe książeczki oferują oszczędzającym oprocentowanie zbliżone do lokat bankowych (od 4 do 5,3 proc. w skali roku) i – co szczególnie warte uwagi – są zwolnione z 19-proc. podatku Belki. Ich posiadacze otrzymują także dodatkowe profity przy zaciąganiu kredytu hipotecznego w PKO BP, m.in. niższe prowizje i opłaty. Jest jednak jeden warunek: oszczędności należy gromadzić na książeczkach przez minimum 12 miesięcy.
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć