mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Projekt kuchnia – zrób to sam

24.05.2019

Zaprojektowanie funkcjonalniej kuchni nie jest prostym zadaniem. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Wystarczy jednak poznanie kilku prostych zasad, by samemu na chwilę stać się projektantem i stworzyć wygodną kuchnię swoich marzeń

Ustawienie

Projektowanie kuchni warto rozpocząć od przemyślenia ustawienia sprzętów, które wpłyną na wygodę pracy w kuchni. Najfunkcjonalniejsze ustawienie zakłada rozmieszczenie elementów w kolejności wykonywania czynności kuchennych: przechowywanie (lodówka), mycie (zlewozmywak), przygotowanie (blaty kuchenne), gotowanie (kuchenka).

Lodówka powinna znajdować się w niedalekiej odległości od zlewu, aby z łatwością i bez konieczności noszenia produktów można było od razu umyć owoce, warzywa czy mięso, z których będziemy przyrządzać potrawy. Obok zlewu powinna znaleźć się zmywarka. Po pierwsze zlew jest pierwszym elementem, w którym odkładamy naczynia. Po drugie instalacja sanitarna zlewu i zmywarki jest zwykle połączona.

Wygodnie jest, jeśli w bezpośrednim lub niedalekim sąsiedztwie zlewu będziemy mogli przygotowywać potrawy. Tu istotną funkcję spełni wygodny blat. Niekiedy nie mamy możliwości takiego połączenia, aby w kuchni znajdował się zlew, blat, a następnie kuchenka czy piekarnik, które posłużą nam do gotowania i pieczenia. Wówczas naszym miejscem do pracy może być przenośny barek z blatem lub wyspa kuchenna. Wyspa umiejscowiona na środku kuchni jest elementem łączącym blat ze wszystkimi wymienionymi wyżej funkcjonalnościami. Na wyspie można umiejscowić również kuchenkę. Może ona służyć wyłącznie przechowywaniu naczyń i garnków oraz przygotowywaniu potraw.

Blaty

Niezwykle istotna dla wygodnego użytkowania kuchni jest wysokość blatów. To przy nich spędzamy najwięcej czasu. Nie mogą umiejscowione ani za wysoko, ani za nisko. Pamiętajmy, że możemy dowolnie regulować wysokość szafek, na których położony będzie blat. Osoby wyższe powinny swobodnie podwyższyć standardową wysokość, niższe – obniżyć ją.

Ważna jest również głębokość blatów: im głębsze, tym wygodniejsze. Można rozłożyć na nich więcej rzeczy i wszystko mieć pod ręką podczas gotowania. Nie bójmy się różnej głębokości blatów. Dopasowujmy je do swoich potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Jeśli mamy możliwość dodania dodatkowych 10 cm do głębokości – zróbmy to. Jeśli nie, na innej ścianie zamontujmy blat o standardowej szerokości.

Lodówka

Wolnostojąca czy w zabudowie? To zależy przede wszystkim od naszych preferencji i stylu, w jakim utrzymana będzie kuchnia. Jeśli aranżujemy kuchnię na styl retro, zasadnym będzie dopasowanie lodówki stosownie do przyjętej konwencji. Świetnie sprawdzi się tu lodówka o owalnych kształtach z poprzecznymi klamkami – będzie dodatkową ozdobą kuchni.

Jeśli przestrzeń kuchenna jest raczej nowoczesna, w której lodówka nie stanowi istotnego elementu aranżacyjnego, możemy ją spokojnie zabudować. Jeśli zależy nam na bardzo pojemniej lodówce, wybierzmy wersję dwudrzwiową – te lodówki raczej rzadko się zabudowuje. Mają zwykle wbudowane dodatkowe funkcje, jak np. dystrybutor wody czy kostkarka. Niektóre typy lodówek dwudrzwiowych nadają się jednak do zabudowy i możemy swobodnie je ukryć.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć