Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
Wszyscy ci, którzy pracują w domu wiedzą, że domowe biuro musi spełniać kilka wymogów. Powinno być nie tylko ładne, ale – przede wszystkim – wygodne i praktyczne. Ma służyć do pracy i spełniać wszystkie warunki komfortowej lokalizacji. Jak je urządzić, jakie meble do gabinetu domowego wybrać? Podpowiadamy!
Spokojne miejsce
Żeby wykonywana w domowym zaciszu praca była efektywna, kącik dla niej urządzony musi spełniać konkretne funkcje. Przede wszystkim – meble do biura domowego muszą być idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Najczęściej jest to biurko i dobrze wyprofilowane, wygodne krzesło. Najgorszym, co moglibyśmy zrobić, jest praca na kanapie. Długie godziny spędzone w niewygodnej pozycji na pewno poskutkują problemami z kręgosłupem i bólem mięśni.
Idealne miejsce na domowe biuro to takie, które będzie maksymalnie zaciszne, położone z daleka od ciągów komunikacyjnych, a więc przestrzeni najbardziej ruchliwych, głośnych. Szukamy punktu, w którym mamy możliwość ustawienia stolika bokiem lub przodem do okna – tak, by dochodziła do nas wystarczająca ilość światła i żeby ekran komputera nie był zbyt mocno naświetlony promieniami słońca, co skutecznie utrudniłoby nam pracę.
Oddziel się!
Miejscem, którego nie poleca się na domowe biuro, jest sypialnia, w której bliskość łóżka nie służyłaby skupieniu. Ponadto, powinna ona pozostać jedynie miejscem odpoczynku, relaksu, przyjemności. Lepiej nie wnosić tutaj spraw zawodowych, z którymi później kojarzyć się będzie ta przestrzeń.
W idealnej sytuacji gabinet to całkiem oddzielne pomieszczenie, w którym z powodzeniem zaaranżujemy doskonałe, pracownicze wnętrze. Umożliwi ono dobranie odpowiedniej ilości półek na dokumenty i ustawienie dużego, wygodnego biurka.
Niezależnie jednak od tego, czy mamy do dyspozycji cały pokój, czy jedynie niewielką jego część, możemy stworzyć komfortową i rozsądnie zaplanowaną powierzchnię. Jeśli nie ma innego wyjścia, nasz „gabinet” warto oddzielić od reszty np. pokoju dziennego za pomocą ścianki kartonowo-gipsowej. Da nam ona poczucie, że dostaliśmy swoje miejsce, przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy. Do tego celu możemy również wykorzystać regał lub parawan, które równie dobrze spełnią swoje zadania.
Przetestuj ustawienie
Ergonomiczne biuro to takie, w którym jest nam wygodnie, w którym wszystkie potrzebne rzeczy mamy pod ręką i które motywuje do wykonywania obowiązków. Żeby sprawdzić wszystkie te punkty, musimy wykonać odpowiednie testy.
Na początek siadamy więc na krześle i kładziemy dłonie na klawiaturze. Zgięcie w łokciu powinno tworzyć kąt 90 stopni – dokładnie tak, jak kolana, a stopy leżeć płasko na ziemi. Lampka musi oświetlać przedmioty, których używamy najczęściej – klawiaturę, myszkę, notes. Górna krawędź monitora komputerowego powinna być nieco poniżej linii wzroku, a cały ekran najlepiej, gdyby był oddalony od nas o około 70 cm.
Nowoczesne meble do gabinetu domowego sprawią z kolei, że całość będzie nie tylko wygodna, ale również modna. Monochromatyczne kolory, proste wzory, geometria – wszystko to nada pomieszczeniu klasy i elegancji. Do całości warto dodać rośliny, które sprzyjają skupieniu, pobudzają kreatywność i… oczyszczają powietrze. Po całych godzinach przed komputerem na pewno docenimy ich relaksujący wpływ na organizm.
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć