mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Zdajesz wynajmowane mieszkanie – poznaj swoje prawa i obowiązki!

20.07.2018

Właśnie kończy ci się umowa najmu. Czy znasz swoje wszystkie prawa? Czy wiesz, gdzie szukać przepisów regulujących tę kwestię? Jeżeli nie, koniecznie zajrzyj do tego tekstu. Pozwoli ci to uniknąć wielu nieprzyjemności

Zdanie mieszkania po wynajmie – malować, czy nie malować?

Takie pytanie zadaje sobie wielu najemców lokali. Nie ma tu znaczenia to, czy mieszkali w tych pomieszczeniach, czy tylko prowadzili w nich swoje biuro. Wyjaśnienie tej kwestii reguluje Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. To tu można szukać wszelkich norm związanych z obowiązkami i prawami najemcy, a także wynajmującego.

Zgodnie z tymi przepisami, a konkretnie z art. 6b, najemca: „jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do których użytkowania jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego”.

Do obowiązku najemcy należy między innymi naprawa i konserwacja: podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych, a do tego malowanie lub tapetowanie oraz naprawa uszkodzeń tynków ścian i sufitów. Można tu także wymienić malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Zdanie mieszkania i ważny protokół

Nie chcesz mieć problemów po rozwiązaniu umowy. Chodzi tu konkretnie o to, aby nikt nie zwracał się do ciebie z żądaniem np. naprawy znajdujących się w mieszkaniu sprzętów AGD i RTV. Zadbaj o to, aby podczas zakańczania współpracy powstał protokół zdawczo-odbiorczy. Taki, który zostanie podpisany przez obie strony.

Wówczas masz pewność, która jest potwierdzona na piśmie, że nie pojawią się żadne nieprzyjemne niespodzianki. Najlepszy scenariusz jest jednak wtedy, kiedy taki protokół powstaje jeszcze przed twoim wprowadzeniem się do lokalu.

Naturalne zużycie sprzętów a koszty najemcy

Kolejną bardzo ważną kwestią jest naturalne zużywanie się sprzętów, zarówno mebli, jak i AGD i RTV. Jak się okazuje, najemca nie ponosi odpowiedzialności finansowej za tego rodzaju zmiany. Właściciel nie powinien z tego powodu zatrzymywać części kaucji. Taki dylemat również może stanowić problem podczas zdania mieszkania wynajmowanego. Dlatego miej go na uwadze.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć