Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
W ostatnich latach podróżowanie staje się coraz tańsze. Przemieszczenie się na drugi koniec świata nie stanowi dla nas tak dużego wyzwania jak kiedyś. Otwarcie granic po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej ułatwiło Polakom wyprowadzanie się za granicę. Pozwoliło również na wprowadzanie się na teren naszego kraju cudzoziemcom. Tak duże zmiany z czasem wymusiły na ustawodawcy wdrożenie aktualizacji przepisów prawa z zakresu nabywania nieruchomości przez osoby zza granicy
Zasady ogólne
Żeby nabyć nieruchomość na terenie naszego kraju, cudzoziemiec musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim powinien wykazać, że ma więzi z Polską. Może tego dokonać między innymi w przypadku, gdy:
Istotne jest również, aby poprzez dokonanie zakupu nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa państwa oraz porządku publicznego. Podanie o wydanie zezwolenia na zakup nieruchomości należy złożyć w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Tam właściwy minister dokona weryfikacji wniosku. Opłata skarbowa za pozwolenie to wydatek rzędu około 2000 złotych. Okres rozpatrzenia podania wynosi zazwyczaj 30 dni. Czasami zostaje jednak wydłużony do dwóch miesięcy. W przypadku, gdy nasze zgłoszenie spotka się z odmową, mamy prawo się odwoływać. Czas, jaki mamy na złożenie odwołania to 14 dni.
Wyjątki od reguły
W niektórych przypadkach nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie wymaga zgody ministra. Wśród nich są np. sytuacje, gdy przedmiotem zakupu jest: lokal mieszkalny, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, garaż lub działka gruntu nieprzekraczająca 0,5 ha. O wydanie zezwolenia nie muszą ubiegać się również osoby, które zamieszkują w Polsce co najmniej 5 lat i uzyskały pozwolenie na pobyt stały w kraju lub na terenie UE, albo są obywatelami krajów wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ulgowo są również traktowane osoby będące stroną w sprawach spadkowych. Muszą one jednak nabywać nieruchomość w drodze dziedziczenia testamentowego, posiadając jednocześnie uprawnienia do dziedziczenia ustawowego. Jeśli nabywca nie jest spokrewniony ze spadkodawcą, zezwolenie na nabycie nieruchomości jest w toku sprawy dokumentem obligatoryjnym.
Dokumenty wymagane do nabycia nieruchomości
Jak to zwykle bywa, do załatwienia wszystkich niezbędnych formalności oraz pozwoleń niezbędny jest szereg dokumentów. Do wniosku o zezwolenie na zakup nieruchomości musimy dołączyć między innymi:
Kredyt hipoteczny
Co w przypadku, gdy cudzoziemiec chce zakupić nieruchomość, ale nie posiada środków finansowych? Jeśli nie ma on obywatelstwa polskiego, ale otrzymał pozwolenie na pobyt stały w kraju oraz stałą pracę zostanie w banku oceniony w ten sam sposób, co Polak. Przy czym z pewnością znacznie przychylniej zostanie potraktowana osoba, która pozostaje w związku małżeńskim z osobą polskiego pochodzenia. Podobnie jak w przypadku polskich kredytobiorców również u cudzoziemca ubiegającego się o kredyt hipoteczny sprawdzona zostanie zdolność kredytowa, zajmowane stanowisko w pracy oraz stan cywilny. W takiej sytuacji nie pozostaje jednak bez znaczenia również staż pracy na terenie Polski, dotychczasowa długość pobytu w kraju czy okres posiadania polskiego konta bankowego. Jeśli jednak pobyt kredytobiorcy w kraju jest niepewny, przebywa on w Polsce tymczasowo lub w ogóle w niej nie mieszka, uzyskanie kredyty hipotecznego może okazać się dla niego niemożliwe.
Karolina Pełka
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć