Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
Przechowywanie odzieży stanie się proste, jeśli podejdziemy do tego z pomysłem: organizery mogą pomóc uporządkować drobne przedmioty, a pufy i łóżko okazać się dodatkowym, pojemnym schowkiem
Nie tylko półki i drążki
Szafa może być bardzo funkcjonalnym meblem. Kombinacje specjalnych modułów szafowych, oferowane przez różnych producentów mają jak najefektywniej zagospodarować miejsce i sprawić, by przechowywanie ubrań było wygodne. Dużo zależy także od umiejętnego i przemyślanego rozplanowania układu półek, drążków, szuflad i innych akcesoriów, takich jak:
Jeśli uważasz, że szafa to zbyt duży, zabierający miejsce mebel, istnieje alternatywa – zasłonięcie kilku półek na ścianie kotarą zwisającą z przymocowanego do sufitu karnisza. Można też zdecydować się na szyny lub ramy ścienne oferowane przez IKEA. Tworzą one bazę dla elementów uzupełniających, takich jak kosze, półki i drążki. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast fakt, że rzeczy pozostają na otwartej przestrzeni, konieczne jest więc ich regularne odkurzanie i dbanie o zachowanie porządku – inaczej cała instalacja spotęguje jedynie poczucie nieładu.
Stwórz swoją własną garderobę
Mały, niewykorzystany pokój można łatwo przemienić w garderobę, co pozwoli na uwolnienie pozostałych części mieszkania od dużych szaf i pawlaczy. Przed przystąpieniem do pracy warto jednak dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia – poruszanie się po nim nie może sprawiać trudności. Jego szerokość powinna wynosić co najmniej 140 cm, uwzględniając głębokość potrzebną do umieszczenia ubrań, oraz przejście (80-90 cm). Należy też przemyśleć kwestię wejścia, by w jak najmniejszym stopniu ingerowało w przestrzeń wewnątrz garderoby. Najwygodniejszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić nawet do kilku metrów kwadratowych przestrzeni koniecznej do uchylenia tradycyjnych drzwi. Ich konstrukcja opiera się na prowadnicach umocowanych na suficie i podłodze, w które wmontowuje się specjalne panele. By mieć pewność co do ich szczelności, przed montażem warto wyrównać ewentualne krzywizny podłogi, sufitu i ścian.
Podczas wypełniania wnętrza półkami, drążkami i szufladami należy mieć na uwadze funkcjonalność tych akcesoriów. Warto na przykład wydzielić osobne miejsce do wieszania rzeczy długich (ok. 150 cm długości) i krótkich (ok. 100 cm długości). Ponadto:
– Nie należy wybierać półek dłuższych niż 100 cm – wraz z długością zwiększa się ich podatność na odkształcanie się. Standardowe odstępy między poszczególnymi półkami powinny wynosić 30-35 cm. Korzystny będzie także wybór półek ażurowych, cieszących się obecnie dużą popularnością. Dzięki metalowym prętom, z których są skonstruowane, zapewniają swobodny przepływ powietrza między ubraniami.
– Szuflady i kosze powinny być zlokalizowane pod półkami – zazwyczaj przechowywane są w nich rzeczy często używane, dostęp do nich musi być więc szybki i łatwy.
Szafy wnękowe
Występują pod dwoma postaciami: jako meble z własnym korpusem lub w niepełnej zabudowie. Zaletą samodzielnej szafy jest fakt, że można ją zdemontować lub przemieścić elementy wewnętrznego wyposażenia. W drugim przypadku półki i drążki mocowane są do muru, więc zmiana decyzji co do ich umiejscowienia wymaga szpachlowania i gładzenia powierzchni ściany. Dostępu do wnętrza tego typu szaf na ogół strzegą drzwi przesuwne. By nie stykały się bezpośrednio ze ścianą, często po bokach wnęki instaluje się listwy przymykowe.
Bez względu na to, jaki typ szafy wnękowej zastosujemy w mieszkaniu, ważne jest także zamontowanie punktowego oświetlenia wewnętrznego, które sprawi, że jej zawartość będzie lepiej widoczna. Funkcjonalnym dodatkiem są również lustra, zamontowane na panelach drzwi przesuwnych – powiększą optycznie pokój i pozwolą na zaoszczędzenie miejsca na ścianie, które w innym przypadku zostałoby przeznaczone właśnie na lustro.
Sztuka panowania nad ubraniami
Odpowiednia segregacja odzieży i akcesoriów pozwoli uniknąć rozgardiaszu i ułatwi odnalezienie rzeczy, których szukamy. Warto więc podzielić elementy garderoby wedle pór roku oraz częstotliwości, z jaką są używane. Ubrania i dodatki sezonowe, takie jak swetry, szaliki i rękawiczki, warto przechowywać w specjalnych materiałowych pokrowcach lub dużych kartonach na górze szafy – w zasiegu ręki zostawmy tylko rzeczy uniwersalne, przydające się w każdej chwili (bielizna, skarpety, dodatki) oraz te, które zakładamy regularnie (długie spodnie, bluzki, koszule).
Perfekcjonistki, takie jak pani Kasia, właścicielka jednej z polskich agencji modelek, nie poprzestają tylko na wymienionych wyżej rozwiązaniach: – Na pudełkach od butów przyklejam kartki ze szczegółowym opisem zawartości, a ubrania segreguję kolorami – mówi. Skąd aż taka skurpulatność? – Liczy się dla mnie to, to by mieć przejrzysty dostęp do całego mojego modowego dobytku, którego zebrała się na przestrzeni lat pokaźna ilość – wyjaśnia.
Rozwiązania, które nadadzą wnętrzu stylu
Wolnostojące wieszaki to sposób na wyeksponowanie rzeczy dobrze się prezentujących oraz takich, które powinny być rowieszone: marynarek, sukienek, koszul. Konstrukcje te składają się ze stelaża i drążka, czasem wzbogaconego o półkę na buty zamontowaną na dole całej instalacji, tak jak w przypadku rozwiązania oferowanego przez sklep JYSK. Dzięki takiemu wieszakowi można zyskać stylową dekorację w pokoju, o ile jednak rzeczy będą utrzymane w nienagannym porządku – pomogą w tym dobrze wyprofilowane, szerokie i stabilne uchwyty na ubrania, które zagwarantują ich prawidłowe ułożenie.
Innym sposobem na wyróżnienie danej części garderoby – przy jednoczesnym podrasowaniu stylu pomieszczenia – jest zainwestowanie w manekin krawiecki. Nie warto jednak się w niego zaopatrywać w przypadku, gdy metraż pokoju jest niewielki – manekiny posiadają z reguły szerokie podstawy, powinny więc być ulokowane tak, by otaczała je swobodna przestrzeń. Ustawione między wieloma innymi elementami wyposażenia będą tylko przeszkadzały i zabierały cenne miejsce.
Wyczaruj dodatkowe schowki
W przypadku gdy dysponujemy małą ilością miejsca, trzeba pomyśleć o trikach, które pomogą umiejętnie je wykorzystać. Warto na przykład posłużyć się wolną przestrzenią pod łóżkiem – może ona pomieścić sporą liczbę pudełek z butami i kartonów z posegregowaną odzieżą. Nawet gdy spód łóżka zajmują szuflady, to oprócz pościeli, kołder i poduszek powinny pomieścić przynajmniej parę mniejszych pojemników.
Kolejnym meblem, które dysponuje ukrytą skrytką jest pufa, nadająca się do trzymania rzeczy lekkich oraz takich, które się nie gniotą. Można więc schować do niej koce, ręczniki, czapki i torby, zyskując przy okazji dodatkowe miejsce do siedzenia. Również wieszaki umocowane na drzwiach pomagają w zaoszczędzeniu przestrzeni w szafie lub komodzie. Będą dobrym pomysłem na rzeczy, po które często sięgamy – szlafrok, bluzy, szaliki.
Warto poświęcić czas, by odpowiednio urządzić i rozdysponować miejsce przeznaczone na odzież i obuwie. Dzięki umiejętnemu zagospodarowaniu przestrzeni oraz pomysłowym trikom znalezienie danej części garderoby nie będzie sprawiało już kłopotu.
Karolina Sakowicz
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć