mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Rachunek ze spółdzielni rozkładamy na części pierwsze

03.03.2017

W spółdzielniach mieszkaniowych występują różne typy praw do lokali. W zależności od posiadanego prawa oraz od tego czy jesteśmy członkami spółdzielni możemy być zobowiązani do uiszczania opłat różnej wielkości. Każda spółdzielnia określa je indywidualnie w statucie oraz regulaminie. Określenie kwoty opłat na pokrycie kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz rozliczanie tych opłat jest obowiązkiem zarządu. Ogólne wytyczne dotyczące stawek opłat określone zostały w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Opłaty dla właścicieli spółdzielczego własnościowego prawa   

Osoby, które posiadają spółdzielcze prawa do lokali mają obowiązek współuczestniczyć w kosztach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Mieniem spółdzielni są nieruchomości, które służą prowadzeniu przez nią działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej, społecznej, oświatowo-kulturalnej oraz administracyjnej. W skład ww. kosztów wchodzą wszystkie opłaty za dostawę do nieruchomości towarów i usług. Dostarczane towary to między innymi: woda, energia oraz odbiór ścieków. Wśród usług wyróżniamy między innymi naprawy, remonty, roboty budowlane, pielęgnację terenów zielonych, utrzymanie dróg, placów i chodników. Do tych kosztów zalicza się również opłaty administracyjne, podatki, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów oraz koszty zarządzania nieruchomością.

Opłaty dla osób posiadających prawo własności 

Osoby posiadające prawo własności podobnie jak właściciele spółdzielczego prawa są zobowiązane do uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. Muszą się one dodatkowo przygotować się na opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz eksploatacją i utrzymaniem ich lokali. W zakres kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych wchodzą remonty, utrzymanie czystości i porządku, opłaty za energię elektryczną w nieruchomości wspólnej, za antenę zbiorczą i windę, wynagrodzenie dla zarządu, a także ubezpieczenie nieruchomości i podatki. Ponadto koszty utrzymania komórek techniczno-eksploatacyjnych, podatek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie gruntu, konserwacja, drobne naprawy, remonty i przeglądy techniczne, energia elektryczna (na klatkach schodowych, w piwnicach itp.), utrzymanie zieleni, ubezpieczenie nieruchomości, usługi geodezyjne. Eksploatacja i utrzymanie lokali to opłaty dotyczące między innymi dostawy energii cieplnej, wody, odprowadzania ścieków, koszty wywozu nieczystości, dostawy gazu sieciowego. Ponadto osoby, które posiadają prawo własności, ale nie są członkami spółdzielni są zwolnione z opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, a które wykraczają poza obszar ich zamieszkania.

Członkowie spółdzielni

Członkowie spółdzielni mogą być zobowiązani do uczestniczenia w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Najczęściej w ramach tej działalności spółdzielnie mieszkaniowe prowadzą zajęcia świetlicowe, zespoły artystyczne, koła zainteresowań, grupy hobbystyczne, zajęcia rekreacyjno-sportowe, i organizują wystawy. Spółdzielnia może różnicować stawki tych opłat. Osoby niebędące członkami spółdzielni nie muszą uczestniczyć w kosztach związanych z tą działalnością. Mogą z nich jednak korzystać odpłatnie na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

 Trzy typy opłat

Na rachunku ze spółdzielni znajdziemy zazwyczaj trzy typy opłat: na koszty eksploatacji bieżącej oraz za media. Fundusz remontowy może być utworzony przez spółdzielnię na remonty zasobów mieszkaniowych. Obowiązek opłaty tych świadczeń dotyczy wszystkich mieszkańców spółdzielni bez względu na rodzaj posiadanego prawa czy członkostwa w spółdzielni. Mieszkańcy opłacają go najczęściej w zaliczkach pobieranych w czynszu. Miesięczna opłata na fundusz w nowym bloku wynosi około 50 gr za m kw.mieszkania. W starych blokach, które są zazwyczaj zrujnowane i wymagają sporych nakładów na remont, stawka to około 2,5 zł za m kw. Opłaty eksploatacyjne to tak jak wcześniej wspomniano opłaty na bieżące utrzymanie nieruchomości. W ich skład wchodzą: koszty zarządu nieruchomością w tym pensje dla pracowników i zarządu spółdzielni, wynagrodzenie dla dozorcy, opłata za ochronę. Ponadto podatek od nieruchomości oraz opłata za użytkowanie wieczyste jeśli budynek znajduje się na gruncie w użytkowaniu wieczystym. Kolejne opłaty eksploatacyjne to koszt prądu zużytego w częściach wspólnych budynku, środki czystości, konserwacja budynku i jego otoczenia, wywóz śmieci, opłata za windę. W kategorii opłat za media znajdziemy: koszty dostawy zimnej wody oraz odprowadzenia ścieków (cena 1 metra sześciennego wody jest ustalana raz do roku przez radę miasta lub gminy), opłaty za ciepłą wodę, opłaty za konserwację kotłowni, instalacji oraz za centralne ogrzewanie.

O zmianie wysokości opłat spółdzielnia ma obowiązek powiadomić mieszkańców co najmniej trzy miesiące przed ich wprowadzeniem. Taka zmiana wymaga uzasadnienia na piśmie. Jeśli zmiany są niezależne od spółdzielni, mieszkańcy muszą być o nich powiadomieni co najmniej na 14 dni przed upływem terminu wnoszenia opłat. Na życzenie mieszkańców spółdzielnia ma obowiązek przedstawić kalkulację ich wysokości. Ponadto ich zwiększenie musi być uzasadnione wzrostem kosztów eksploatacji bieżącej nieruchomości lub podniesieniem stawek za dostawę mediów. Opłaty eksploatacyjne nie mogą przewyższać kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości spółdzielczych. Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków. Co do zasady opłaty muszą być przekazywane spółdzielni do 10. dnia każdego miesiąca.

Karolina Tomala


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć