Zaloguj się podając adres e-mail, aby zapisywać inwestycje. Dzięki temu zawsze będziesz mógł do nich wrócić.
Jeśli pierwszy raz korzystasz z mieszkaniowi.pl, poprowadzimy Cię krok po kroku przez rejestrację.
Nie da się ukryć, że w typowym polskim domu pralka znajduje się w łazience. Tam umieszczamy ją intuicyjnie i jeśli tylko mamy na to wystarczającą ilość miejsca, to świetnie. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Nie oznacza to jednak, że mamy przerzucić się na pranie ręcznie. Podpowiadamy, gdzie jeszcze możemy umiejscowić pralkę w mieszkaniu. Oprócz kuchni proponujemy też inne, niestandardowa rozwiązania, które na pewno poprawią nasz komfort.
Pralka w łazience (prawie) zawsze dobrym rozwiązaniem
Pralka w łazience to dość częsty widok. Wybieramy takie rozwiązanie, ponieważ do takiego jesteśmy przyzwyczajeni. Poza tym pralka znajdująca się blisko kosza na bieliznę, pozwala nam na szybkie i wygodne pranie. Warto pamiętać o tym, by zadbać o… estetykę pralki. W praktyce oznacza to jej zabudowanie, tak by jej otoczenie dostarczyło nam zamkniętych przestrzeni na bieliznę (elegancki kosz na nieświeże ubrania w szafie? Świetne rozwiązanie!), ręczniki czy kosmetyki, które często nie mogą znaleźć swojego miejsca w łazience. Tym samym wstawiamy nic innego jak wielofunkcyjną szafę, która pomoże nam utrzymać porządek. Oczywiście takie rozwiązanie jest doskonałe, gdy tylko mamy odpowiednią ilość przestrzeni. Trudno wyobrazić sobie ładnie zabudowaną pralkę, a obok niej… kosz na bieliznę, w dodatku plastikowy. Jeżeli nie możemy ukryć brudnych ubrań, to warto wstawić pod umywalkę dwie szuflady. Górna pomieści nasze kosmetyki, a dolna będzie wygodnym w użyciu i elegancko wyglądającym koszem na bieliznę. Co wtedy, gdy i taka opcja, ze względów przestrzennych, nie wchodzi w grę? Można pomyśleć o mniejszej pralce. Do wyboru mamy m.in. małe pralki otwierane od góry. Radzimy jednak, by kilka razy przemyśleć to rozwiązanie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dlaczego? Użytkowanie takiej pralki nie jest do końca komfortowe. Jeżeli nigdy nie byliśmy w jej posiadaniu, to możemy być mocno zaskoczeni. Niestety negatywnie.
Pralka w kuchni – dlaczego by nie?
Pralkę zawsze można umieścić w kuchni, oczywiście jeżeli pozwala nam na to przestrzeń akurat w tym pomieszczeniu. Niezwykle istotne jest to, by kupić pralkę przeznaczoną do zabudowy albo po prostu tę ze zdejmowalną górną pokrywą. Co to dokładnie oznacza? Standardowa pralka ma wysokość ok. 85 centymetrów, podobnie jak blat roboczy. Jeżeli kupimy standardową pralkę, to automatycznie blat podniesie nam się o kilka centymetrów. Nie ma problemu, jeśli jesteśmy wysocy (ok. 180 i więcej centymetrów wzrostu). Jednak niższa osoba może już odczuwać spory dyskomfort. Jeśli z jakichś powodów (np. zbyt mała powierzchnia) umiejscowienie pralki również w kuchni nie jest możliwe, mamy do dyspozycji inne opcje.
Niestandardowe umiejscowienie pralki
Co powiecie na pralkę w… przedpokoju? Jeżeli dobrze to zaplanujemy już na etapie planowania wnętrz, to takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nierzadko wiąże się to z przeróbką instalacji. Niemniej jednak zapewniamy, że koszt takich zmian naprawdę się opłaci. Bardzo możliwe, że w przedpokoju uda nam się wydzielić całą strefę gospodarczą, a więc oprócz pralki również miejsce na środki czystości czy mop. Podobnie w dodatkowej toalecie, którą zazwyczaj mamy do dyspozycji, gdy mieszkamy w mieszkaniu, które ma ok. 70 m kw. i więcej powierzchni.
Oczywiście wszystko zależy od układu funkcjonalnego. Czasem wystarczy po prostu chcieć i oczywiście – poprosić o pomoc projektanta wnętrz, który na pewno znajdzie dla naszej pralki dobre miejsce. Niekoniecznie w łazience. Powodzenia!
Irena Zajdel, prezes firmy VALENT – Kompleksowo Wnętrza & Aranżacja & Remonty & Wykończenia
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć