Rosnące potrzeby ochrony środowiska i świadomość ekologiczna stopniowo zaczęły wkraczać w każdą dziedzinę życia, zapoczątkowując idee budownictwa energooszczędnego. Pierwsi w tej dziedzinie byli nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, tam także w 1991 roku powstał pierwszy budynek pasywny
Dom pasywny to nowoczesny standard architektoniczny, spełniający określone funkcje i normy. Przede wszystkim jest to budynek wysoce energooszczędny, o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną do 15 kWh/m kw./rok, a więc przyjazny dla środowiska. Dom pasywny według definicji to budynek, gdzie komfortowy mikroklimat może być utrzymywany bez oddzielnego aktywnego systemu ogrzewania czy też chłodzenia-klimatyzacji. Dom dzięki pasywnemu wykorzystaniu energii sam się ogrzewa i chłodzi, stąd nazwa „pasywny”.
Dlaczego warto zdecydować się na posiadanie domu pasywnego?
- Znaczna oszczędność w kosztach eksploatacji budynku i jego utrzymania.
Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/m kw./rok. Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię w budynkach pasywnych jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.
Porównanie rocznych kosztów energii – Wyliczenia dla domu o powierzchni 150 m kw, przy założeniu kosztu energii 60 gr./kWh:
- Zastosowanie nowoczesnych, wysokiej jakości, trwałych materiałów budowlanych, które są wymagane zgodnie z obecnymi standardami budownictwa pasywnego. Zapewnia to mniejsze zużycie techniczne i funkcjonalne, a co za tym idzie – mniejsze nakłady finansowe w przyszłości.
- Niezależność energetyczna (całkowita lub częściowa) od uwarunkowań polityczno-prawnych, m.in. wzrostu cen surowców energetycznych, takich jak ropa czy węgiel.
Chociaż budowa domu pasywnego nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z zewnętrznych źródeł energii, wielu wielbicieli tego typu budownictwa często podkreśla korzyści wynikające ze zmniejszenia zależności od dostaw ropy naftowej, węgla lub gazu ziemnego. Uniezależniając się od dostaw poszczególnych konwencjonalnych źródeł energii oraz dostawców tych paliw możemy poczuć się bezpieczniej, zwłaszcza w kontekście niepewnej przyszłości branży energetycznej.
- Inwestycja na lata. Zgodnie z nowymi regulacjami Unii Europejskiej, po roku 2020 wszystkie nowo wybudowane budynki będą musiały spełniać wymogi stawiane budynkom o niemal zerowym zużyciu energii. Tak więc budowa domu pasywnego stanowi doskonałą inwestycję. Większość budowanych obecnie domów czy obiektów nie będzie w 2020 roku spełniała wymogów charakterystyki energetycznej, zatem ich wartość rynkowa będzie spadać.
- Pozytywny wpływ na środowisko, czyli wykorzystywanie głównie energii pozyskanej z czystych odnawialnych źródeł: słońca (panele fotowoltaiczne), czy wiatru (turbiny wiatrowe). Mniejsza jest emisja dwutlenku węgla i co istotne, domy pasywne budowane są z materiałów, które można poddać recyklingowi.
- Minimalizm – neutralna kolorystyka, prosta, zwarta bryła budynku, nowoczesny skandynawski styl, a przy tym pełna funkcjonalność pomieszczeń.
- Dbałość o zdrowie – Jednym z najważniejszych elementów domu pasywnego jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza za pomocą wentylacji mechanicznej. Ten zrównoważony system wentylacji utrzymuje wilgotność wewnątrz domu na komfortowym poziomie. Okna w domu pasywnym można otwierać tak samo jak okna w innym domu. Właściciele domów mogą jednak sami zdecydować, czy nie lepiej trzymać ich zamkniętych, zapewniając dopływ świeżego powietrza przez wyposażony w filtry system wentylacji, co zmniejszy narażenie na działanie pyłów i alergenów.
- Komfort użytkowania – wysokiej jakości okna i drzwi oraz doskonale izolowane ściany w domu pasywnym znacznie zmniejszają narażenie na hałas z ulicy. Odpowiednie warstwy izolacji w ścianach wewnętrznych i na stropie niwelują hałasy wewnętrzne, zapewniając wysoki komfort akustyczny mieszkańcom domu pasywnego. O tym, że w Twojej okolicy wystąpiły nawałnice i silne wiatry dowiesz się dzień później, czytając przy porannej kawie wiadomości.
Z jakimi przeszkodami należy się liczyć? Na jakie ograniczenia warto się przygotować?
- Wytyczne dotyczące działki, która jest jednym z kluczowych elementów budowy domu pasywnego. Nie może być zbyt mała, aby umożliwić poprawne obrócenie budynku względem kierunków świata. Najważniejszy jest tutaj dostęp do słońca. Nie można zapewnić dostępu światła słonecznego do budynku wybudowanego na północnym stoku wzniesienia, w cieniu góry, czy w otoczeniu kilkupiętrowych budynków. Budowa domu pasywnego może się okazać niemożliwa z powodu wymogów prawnych dotyczących danej okolicy.
- Ograniczenia dotyczące wyboru projektu domu. Domy energooszczędne charakteryzują się dość prostymi kształtami. Wynika to z konieczności zachowania zwartej bryły budynku, stąd mniejszy wybór jeśli chodzi o estetykę samego budynku. Negatywny wpływ na wygląd domów pasywnych ma również zmniejszanie wielkości okien od stron innych niż południowa.
- Wyższy koszt budowy domu pasywnego spowodowany jest koniecznością zastosowania materiałów wysokiej jakości, które są droższe. Jego budowa w Polsce w porównaniu z budową tradycyjnego domu jest wyższa średnio o 15 – 35 procent. Taka różnica ma znaczący wpływ na możliwość uzyskania kredytu. Należy jednak pamiętać, że większy zainwestowany kapitał początkowy zwróci się po kilku latach w znacznie niższych kosztach utrzymania domu.
Trend budowania energooszczędnych domów pasywnych ciągle rośnie i z pewnością stanowi przyszłość budownictwa, nie tyko mieszkaniowego. Ta młoda dziedzina ciągle się rozwija, zyskując w oczach potencjalnych nabywców. Oszczędność, wygoda i proekologiczne podejście sprawiają, że życie w domu pasywnym jest komfortowe, zdrowe i znacznie tańsze niż w domu tradycyjnym.
ERH
Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
Zobacz wcześniejsze komentarze
Wróć